Budím se v pět a přemýšlím. Po včerejšku mám báječně vyčištěnou hlavu a jsem příjemně unavený, tak mi to jde.
Ostatní se budí mezi sedmou až devátou, následuje venčení, stlaní, snídaně, suvenýry.
Zaplaceno máme do 10:39, odjíždíme v 10:45.
Nejdřív jedeme do Morrison´s, kde uděláme malý nákup, prohlédneme si interiér pěkného kostela a dojdu si koupit zasloužený suvenýr. Tím je pro mě tričko Ben Nevis.
Při postupce v 12:34 odjíždíme.
Přejedeme jen na západní konec Fort William a jdeme se podívat na Neptunovo schodiště – Neptune´s Staircase. Je to soustava osmi zdymadel a devíti vrat na Caledonian Canal.
Postavil ho Thomas Telford v letech 1803-1822 a je to nejdelší zdymadlová soustava v Británii.
Systém byl původně poháněn ručně, později byl nahrazen hydraulickým pohonem. Proplutí lodi při ručním ovládání trvalo půl dne, při hydraulickém ovládání se tato doba zkrátila na devadesát minut. Jednotlivé nádrže mají rozměr 55×12 metrů, celková délka sestavy je tedy přes 440 metrů. Převýšení vodních hladin je 20 metrů.
V době naší návštěvy proplouvaly zdymadly čtyři jachty. Vyfotili jsme je při vplutí do první komory a šli do auta na oběd. Po něm a naší malé siestě lodě připluly do poslední komory a my je stihli pozorovat při opouštění Neptunova schodiště a pokračování vodním kanálem dál, do mořského zálivu Loch Linhe.
Při vyplutí lodím s vysokými stěžni stály v cestě ještě dva mosty. Silniční a železniční. Po tom železničním projela parní lokomotiva s osobními vlaky a pokračovala směrem na západ, kam se později vydáme i my.
Když byly lodě připravené k odplutí, ozval se zvukový signál, sklopily se závory a odsunul se železniční most. To samé se opakovalo po chvíli i se silničním mostem. Následně lodě propluly, mosty se vrátily do původního stavu a my si celou tuto proceduru samozřejmě náležitě užili.
Popojeli jsme do přístavu nad zdymadly, kde jsme nabrali vodu do nádrže.
Po silnici A380 následujeme parní vlak podél mořského zálivu a parkujeme na parkovišti před městečkem Glenfinnan, kde je stejnojmenný viadukt.
Ten překlenuje údolí nad říčkou Finnan, která vtéká do jezera Shiel.
Viadukt je jedním z prvních, který se nestavěl z kamenů, ale je kompletně z betonu. Dokončený byl v roce 1897, ale pro osobní přepravu byl otevřen až v roce 1901. Má 21 oblouků, každý o šířce patnácti metrů, jeho délka je 380 metrů, vysoký je 30 metrů a na šířku měří 5,5 metrů. Poloměr oblouků je 241 metrů a je to nejdelší betonový železniční most na území Skotska.
Projdeme si blízké okolí, nafotíme viadukt, jeleny i okolní krajinu, zablbneme si v řečišti říčky Finnan, něco natočím a díky začínajícímu dešti nasedáme do auta a odjíždíme.
Nejprve zpět přes Fort William a následně jižním směrem.
Prší, tak se přesouváme dál a až v osm večer stavíme na klidném a uzavřeném plácku za vesničkou Tyndrum. A to už jsme v Národním parku Loch Lomond and The Trossachs. Tomu se přezdívá Skotské srdce.
Po klasických večerních procedurách zalézáme do peřin. Venku je 18°C, ujeli jsme 136 km a přejeme si dobrou noc.